Stadion wielofunkcyjny
Stadion wielofunkcyjny2
Hala numer 2
Pływalnia
Hala numer 1
Stadion wielofunkcyjny3
Orlik
Pelikan

Iran - Trzecie Specjalistyczne Szkolenie z aktywnym udziałem Daniela Bogusza

We wtorek 2 listopada 2010 roku w Honbu Dojo w Warszawie odbyło się trzecie seminarium szkoleniowe Karate Tsunami dla 7-osobowej grupy sportowców (mistrzów teakwondo)z Iranu.  

 

Grupa sportowców przybyła do Warszawy drogą lotniczą z Teheranu via Wiedeń.

W składzie delegacji z Iranu znalazło się czterech mężczyzn i trzy kobiety:

  1. Mohammad Taghi Zakariya
  2. Siamak Meshkooty
  3. Mehdi Gharemani
  4. Mohammad Javad Aslibeygi
  5. Mona Montazar
  6. Bita Bakhshi
  7. Fariba Abbasgholi Nejad Asbaghi (równocześnie tłumaczka z angielskiego na perski).
 

 

Do przyjazdu irańskiej delegacji doszło dzięki wydatnej pomocy Ambasadora Rzeczypospolitej Polskiej w Teheranie, który bardzo popiera rozwój Karate Tsunami w Iranie i sportowe kontakty polsko-irańskie.

 

Szkolenia te odbyły się z inicjatywy strony irańskiej, która nawiązała kontakt z Honbu Zarządem Renmei Federacji Karate Tsunami w celu rozpowszechniania Karate Tsunami w Iranie.

 

Według oświadczeń przedstawicieli strony irańskiej, uprzednio dokonali oni starannego rozeznania w zakresie różnych stylów uprawianych na świecie i zdecydowali się na wybór właśnie Karate Tsunami.

 

Przy tej okazji warto podkreślić, że przedstawiciele strony irańskiej mają w tym zakresie dobre rozeznanie, ponieważ od dawna goszczą na różnego rodzaju turniejach sportowych w wielu krajach na różnych kontynentach, między innymi w USA, Niemczech, Szwecji, Belgii, Holandii, Korei Południowej czy Austrii.

 

Ze strony Renmei kontaktem tym zajmuje się wiceprezydent Federacji shihan Włodzimierz Parfieniuk 7 dan, mieszkający w Zurichu (Szwajcaria), odpowiedzialny za koordynowanie rozwoju karate w różnych krajach. W związku z tym specjalnie przyjechał on także na to szkolenie z Zurychu do Warszawy, aby je współprowadzić.

 

W zgrupowaniu ze strony polskiej szkolenie prowadzili soke Ryszard Murat 10 dan wymieniony wcześniej Włodzimierz Parfieniuk oraz łowiczanin kyoshi Daniel Bogusz 5 dan 

 

W tym miejscu dobrze jest zaznaczyć, że Iran zamieszkuje 70 milionów mieszkańców, a jego stolica Teheran jest wielką metropolią z ponad 10 milionami mieszkańców. Z kolei języka i pisma perskiego używa jeszcze kilkadziesiąt milionów osób zamieszkałych w sąsiednich krajach, zwłaszcza w Pakistanie i Afganistanie.

 

Głównym celem obecnego szkolenia było zapoznanie przybyszy z Iranu z podstawowymi metodami treningowymi Karate Tsunami.

 

Pierwszą częścią szkolenia było zapoznanie sportowców z Iranu z rozgrzewką (jap. junbin-taiso), którą pod kierunkiem soke Ryszarda Murata 10 dan przeprowadził

kyoshi Daniel Bogusz 5 dan (Łowicz), prezes K.U. AZS Mazowieckiej Wyższej Szkoły Humanistyczno pedagogicznej w Łowiczu. Zasady tej rozgrzewki przedstawiał ustnie shihan Włodzimierz Parfieniuk 7 dan, zaś Fariba Abbasgholi Nejad Asbaghi tłumaczyła z angielskiego na perski. 

 

Następnie przeprowadzono szkolenie pod katem technicznym. Gdzie na początku przedstawiono pokazach makiwara-kumite, ( jest to rodzaj treningu technicznego a także konkurencja sportowa), które przedstawili kyoshi Daniel Bogusz 5 dan i shihan Włodzimierz Parfieniuk 7 dan, metody tej spróbowali kolejno wszyscy przybysze z Iranu.

 

Na omawianym szkoleniu przećwiczono tokui-kata z kilkoma wybranymi przedmiotami:

  • nożem i nożami (tanto)
  • tonfa (wielofunkcyjną pałką z bocznym uchwytem)
  • bo (długim kijem)
  • hanbo (krótkim kijem i dwoma kijami)
  • nunchaku (krótkim cepem)
  • kama (sieprem).

Najpierw kyoshi Daniel Bogusz 5 dan demonstrował wszystkie ćwiczenia techniczne z danym przyrządem, a potem kolejno formę tę ćwiczyli sportowcy z Iranu, zaś kończył je pokazem shihan Włodzimierz Parfieniuk 7 dan.


soke Ryszard Murat 10 dan przedstawił także sportowcom kolejną metodę treningową: full-contact kumite.

 

W tej metodzie dwóch przeciwników walczy ze sobą w specjalnych zbrojach chroniących niemal całe ciało. Dzięki temu mogą oni stosować wszystkie techniki (z uderzeniami łokciami, kolanami i głową ? zabronionymi na zawodach większości stylów), we wszystkie miejsca na ciele przeciwnika, ( ? co jest również zabronione w innych stylach) i z pełną siłą. Mogą być w niej stosowane nie tylko ciosy, ale wszelkie inne techniki, na przykład rzuty, dźwignie i duszenia.

 

Irańscy goście stwierdzili zgodnie, że są zaskoczeni wysokim poziomem rozwiązań Polskiej Szkoły Karate i wielką skutecznością technik i rozwiązań prezentowanych w trakcie sparringów przez polskich mistrzów. Utwierdziło ich to w trafności dokonanego wyboru stylu.


Całe szkolenie było dość nietypowe, ponieważ wszelkie wypowiedzi tłumaczone były z perskiego na angielski, a następnie na polski i z polskiego na angielski, a potem na perski. Dość szybko jednak obie strony doszły do takiego stopnia zrozumienia, że szereg sformułowań nie trzeba było wcale tłumaczyć.

 

W ten oto sposób rozpoczął się rozwój Tsunami w kolejnym kraju ? Iranie.

 

Niebawem na podobne szkolenie i egzaminy przyjedzie kolejna grupa irańskich instruktorów.

 

 

Karate Tsunami uprawia już wiele osób z muzułmańskiego kręgu kulturowego, zwłaszcza z różnych krajów Azji i Afryki.

Przy tej okazji podnieść też warto, że soke Ryszard Murat 10 dan jest jedynym polskim mistrzem, do którego przyjeżdżają delegacje z całego świata szkolić się, podnosić swój poziom oraz składać egzaminy na stopnie. W tym celu do Honbu Dojo w Warszawie przybywają nawet mistrzowie z Azji, uznawanej za kolebkę sztuk walki.

 

Tylko w ostatnim czasie, soke Ryszard Murat 10 dan przeprowadził egzaminy na mistrzowskie stopnie przybyszom z Iranu, (o których mowa wyżej) oraz mistrzowi Nguyen Ngoc Tien z Wietnamu ? na stopień 7 dan.

 

Te niezbite fakty świadczą o wysokim poziomie sztuk walki w Polsce oraz wielkim uznaniu, jakim cieszy się, soke Ryszard Murat 10 dan na różnych kontynentach, także w Azji.

 

Dzięki tym międzynarodowym kontaktom nasz zawodnik z Łowicza Daniel Bogusz stara się doprowadzić do zorganizowania właśnie w Łowiczu Mistrzostw Europy w sztukach walki, według jego prognoz odpowiednią data do rozegrania tak prestiżowego turnieju sportowego byłby zbijający się rok 2012 r.

Wstępne rozmowy już w tym przedsięwzięciu podjął. Działania takie świadczą o jego wysokich kwalifikacjach i kompetencjach oraz o możliwościach organizacyjnych a przede wszystkim o dobrej promocji naszego miasta w szerokich kręgach dalekowschodnich sztuk i sportów walki.

 

Więcej informacji z tej i innych imprez na stronie www.karate-lowicz.pl.

karty-aktualizacja03-06


FacebookMySpaceTwitterDiggDeliciousStumbleuponGoogle BookmarksRedditNewsvineTechnoratiLinkedinMixxRSS FeedPinterest
Pin It
loader